c-PCR-MMA-EPD-Polska-2026 — projekt do konsultacji

c-PCR-MMA — reguły EPD dla mieszanek mineralno-asfaltowych

Komplementarne zasady kategorii wyrobu dla mieszanek mineralno-asfaltowych (MMA) wg serii EN 13108 — projekt do konsultacji publicznej (Multicert / Program EPD Polska). Uzupełnienie do PCR Operatora Programu, bazującego na EN 15804+A2:2019. Niniejsza strona to streszczenie z kluczowymi tabelami; pełny dokument dostępny jako PDF.

v1.0-DRAFT EN 15804+A2 EN 13108-1 … EN 13108-9 NAPA EPD PCR v2.0:2022 EF 3.1 / JRC konsultacja publiczna do 30.06.2026 DOI: 10.xxxx/polca.cpcr.mma.2026.v1
Wersja v1.0-DRAFT — marzec 2026
Operator / autor Multicert Sp. z o.o.
Program EPD Polska / EPD+
Konsultacja do 30.06.2026 · epd@epd.org.pl
Licencja CC BY 4.0
DOI 10.xxxx/polca.cpcr.mma.2026.v1
Reguły kategorii EPD dla mieszanek mineralno-asfaltowych
01 — Status i zakres
Projekt do konsultacji publicznej, PCR bazowy i benchmark referencyjny
Konsultacja publiczna. Niniejszy dokument jest projektem w wersji v1.0-DRAFT (status: projekt do konsultacji). Uwagi i komentarze prosimy kierować na adres epd@epd.org.pl w terminie do 30 czerwca 2026 r. Po zakończeniu konsultacji zostanie wydana wersja finalna v1.0.

c-PCR-MMA-EPD-Polska-2026 v1.0-DRAFT określa komplementarne zasady kategorii wyrobu (c-PCR) dla przygotowania deklaracji środowiskowych (EPD) typu III dla mieszanek mineralno-asfaltowych (MMA) przeznaczonych do budowy dróg w Polsce. Dokument stanowi uzupełnienie do PCR Operatora Programu EPD Polska, który bazuje na normie EN 15804+A2:2019, i precyzuje wymagania specyficzne dla sektora mieszanek asfaltowych. Jednostka deklarowana to 1 tona (1000 kg) gotowej mieszanki mineralno-asfaltowej na wyjściu z wytwórni, w stanie do transportu na budowę.

1.1Zasięg techniczny

c-PCR obejmuje mieszanki mineralno-asfaltowe zgodne z normami serii EN 13108-1 do EN 13108-9, w tym: betony asfaltowe (AC) o granulacji ciągłej, mieszanki mastyksowo-grysowe (SMA — Stone Mastic Asphalt), asfalty porowate (PA — Porous Asphalt), asfalty lane (MA — Mastic Asphalt), mieszanki cienkowarstwowe (BBTM), a także rozróżnienie technologiczne: mieszanki konwencjonalne na gorąco (HMA — Hot Mix Asphalt, > 140°C) i mieszanki na ciepło (WMA — Warm Mix Asphalt, 100–140°C). Wymagania szczegółowe dla granulatu asfaltowego (RA) odwołują się do EN 13108-8.

1.2Benchmark referencyjny — brak europejskiego c-PCR

Na poziomie europejskim nie istnieje obecnie zatwierdzony c-PCR dla mieszanek mineralno-asfaltowych (prace CEN/TC 227 nad odpowiednim dokumentem są w toku). Zgodnie z EN 15804+A2:2019 §5.5, w nieobecności europejskiego c-PCR program stosuje porównywalny schemat (comparable scheme). Dla MMA dokumentem referencyjnym jest NAPA EPD PCR for Asphalt Mixtures v2.0:2022 (National Asphalt Pavement Association), w szczególności w zakresie traktowania granulatu asfaltowego RA jako materiału z odzysku o zerowym obciążeniu w module A1 (§6.2 NAPA PCR). c-PCR-MMA jest przy tym w pełni zgodny z EN 15804+A2:2019, ISO 14025:2006 i ISO 21930:2017.

PDF
Pełny dokument c-PCR-MMA v1.0-DRAFT — kompletny tekst normatywny: granice systemu, moduły A1-A3 + C + D, model alokacji energii w wytwórni (Załącznik F), formuła CFF (Załącznik G), wskaźniki materiałowe (Załącznik C), wymagania weryfikacji, wytyczne dla zamówień publicznych, ścieżka uproszczona dla MSP. Ok. 2,2 MB.
Pobierz PDF (2,2 MB)
CALC
Kalkulator pre-qualify dla MMA — interaktywne oszacowanie GWP A1-A3 [kg CO₂eq/t MMA] na podstawie receptury (kruszywa, bitumen, filler, granulat RA, dodatki, technologia HMA/WMA, temperatura, transport). 9 presetów mieszanek normatywnych, rozbicie na moduły, wykres, eksport CSV/JSON. To oszacowanie pre-qualify — nie zastępuje pełnego EPD weryfikowanego (AVS 3+).
Kalkulator pre-qualify dla MMA →
02 — Granice systemu (moduły)
Moduły informacyjne EN 15804+A2 dla MMA — A1-A3 obowiązkowe, C i D opcjonalne

Rdzeniem zakresu porównywalności dla polskiego rynku MMA są moduły A1, A2 i A3 (surowce, transport surowców, produkcja w wytwórni) — obowiązkowe w każdej deklaracji EPD dla MMA. Etap użytkowania B1-B7 nie jest uwzględniany (mieszanka MMA jest półproduktem; trwałość nawierzchni zależy od konstrukcji warstw, podłoża i ruchu, nie wyłącznie od właściwości mieszanki — uzasadnienie w §5.2 dokumentu). Moduły końca życia C1-C4 oraz moduł D (korzyści poza granicami systemu — recykling RA) mogą być deklarowane dobrowolnie (MND — Module Not Declared) i wykorzystują jeden krajowy scenariusz referencyjny.

ModułNazwaStatusZakres — co obejmuje
A1Surowce i materiały wejścioweobowiązkowyWydobycie i przetwarzanie składników mieszanki: produkcja bitumu drogowego / PmB (Eurobitume LCI v4.0), wydobycie i kruszenie kruszyw, produkcja wypełniacza (filler wapienny), włókna celulozowego (stabilizator SMA), dodatków i domieszek (środki adhezyjne, wosk WMA), wraz z produkcją energii zużytej w tych procesach. Granulat asfaltowy (RA) — cut-off (obciążenie alokowane do produktu pierwotnego).
A2Transport surowców do wytwórniobowiązkowyTransport wszystkich składników od miejsca wydobycia / produkcji do wytwórni MMA. Domyślne odległości referencyjne dla rynku polskiego: bitumen (cysterna) — rafineria Płock / Gdańsk; kruszywo (wywrotka) — kamieniołom; filler wapienny — zakład mielenia; granulat asfaltowy RA — miejsce rozbiórki nawierzchni.
A3Produkcja mieszanki w wytwórniobowiązkowyProcesy w wytwórni MMA: suszenie i podgrzewanie kruszywa, podgrzewanie bitumu, mieszanie, transport wewnętrzny (ładowarki, przenośniki), zużycie energii elektrycznej. Model hybrydowy A3: Domyślny (klasy wytwórni) — Zweryfikowany — Audytowany (min. 12 miesięcy danych pierwotnych). Uwzględnia różnice technologii (HMA vs WMA), paliwa (gaz ziemny / olej opałowy) i temperatury produkcji.
A4–A5Transport na budowę, montażopcjonalny (MND)Transport gotowej MMA na budowę i wbudowanie. Scenariusz referencyjny A4: 50 km, wywrotka 20–40 t EURO 5/6, ładowność 85%. Obowiązkowe wyłącznie w EPD projektowej.
C1Frezowanie nawierzchniopcjonalny (MND)Demontaż nawierzchni asfaltowej — energia frezarki drogowej (paliwo: olej napędowy). Scenariusz referencyjny PL: ok. 0,08 MJ/kg; GWP ok. 5,93 kg CO₂-eq/t (= 80 MJ/t × wskaźnik emisji oleju napędowego KOBiZE).
C2Transport do przetwarzaniaopcjonalny (MND)Transport destruktu asfaltowego do wytwórni lub składowiska. Scenariusz referencyjny PL: 30 km; GWP ok. 2,10 kg CO₂-eq/t.
C3Przetwarzanie odpaduopcjonalny (MND)Przetwarzanie destruktu: 80% — ponowne użycie jako granulat asfaltowy RA w nowych mieszankach; 20% — recykling do innych zastosowań (kruszywo do podbudowy). Scenariusz referencyjny PL.
C4Składowanieopcjonalny (MND)Składowanie destruktu asfaltowego. Scenariusz referencyjny PL: 0% (cały destrukt poddawany recyklingowi).
DKorzyści poza granicami systemuopcjonalnyKorzyści z recyklingu materiału po etapie użytkowania, obliczane wg formuły CFF (Circular Footprint Formula, EN 15804+A2:2019, Załącznik D). Parametry referencyjne PL: A = 0,5; R₂ = 0,80; Qsout/Qsin = 0,9; GWP przetwarzania RA Erecycled = 6,8 kg CO₂-eq/t. Przykładowy wynik (1 t MMA, RA = 0%): D ≈ −8,72 kg CO₂-eq/t (uniknięte emisje).

Tabela 2.1 — Moduły informacyjne dla MMA wg EN 15804+A2:2019. Wartości scenariuszy referencyjnych za §9.2–§9.3 dokumentu c-PCR-MMA. Pełne formuły CFF i parametry — Załącznik G dokumentu (PDF).

03 — Wskaźniki emisji surowców (moduł A1)
Bitumen, kruszywa mineralne, pozostałe składniki — datasety referencyjne

3.1Bitumen drogowy

Kluczowym parametrem wpływającym na emisyjność MMA jest wskaźnik GWP bitumu. c-PCR-MMA przyjmuje dane z najnowszego zbioru branżowego Eurobitume LCI v4.0 [2025] (European Bitumen Association; próba 32 rafinerie europejskie, lata 2020–2023, alokacja ekonomiczna dla koproduktów rafineryjnych). Dla bitumu modyfikowanego polimerami (PMB) wartość jest wyższa i przyjmowana z odpowiedniego zbioru danych lub od dostawcy.

Rodzaj lepiszczaGWP-total (A1-A3)
[kg CO₂-eq / t]
Źródło / uwagi
Bitumen drogowy (klasy 20/30 … 160/220, PN-EN 12591)530 (mediana; zakres 470–590)Eurobitume LCI v4.0 [2025] — wartość domyślna przyjęta w c-PCR (mediana; średnia ważona produkcją 527)
Bitumen modyfikowany polimerami (PMB / PmB, PN-EN 14023)> 530 — z danych dostawcyEurobitume LCI v4.0 + dodatkowy wpływ produkcji polimeru (np. SBS); wartość domyślna PMB nie jest ustalona — producent przyjmuje dane dostawcy lub uznanej bazy LCI
Bitumen — wartość historyczna (Eurobitume LCI 3.x, AR5)niższa — nieaktualnaWzrost GWP z LCI 3.x do LCA/LCI 4.0 wynika z przejścia AR5→AR6, uwzględnienia emisji metanu z wydobycia ropy i rozszerzenia granic systemu. Użytkownicy porównujący z wcześniejszymi EPD powinni uwzględnić tę różnicę.

Tabela 3.1 — Wskaźniki GWP lepiszczy asfaltowych. Wartość 530 kg CO₂-eq/t to mediana z Eurobitume LCI v4.0 [2025] przyjęta w c-PCR-MMA (§9.3.4). Dla wartości historycznych LCI 3.x i wartości dla PMB — szczegóły w pełnym PDF dokumentu.

3.2Kruszywa mineralne i wypełniacz

Dla kruszyw mineralnych c-PCR-MMA wskazuje datasety referencyjne; producent stosuje preferencyjnie dane krajowe (EPD producentów kruszyw, wskaźniki górnictwa skalnego PL), a w razie ich braku — uznane bazy LCI (ecoinvent, opracowania Gruber et al.). Wartość domyślna kruszywa pierwotnego przyjęta dla obliczeń modułu D wynosi 5,59 kg CO₂-eq/t (Tabela C.1 dokumentu).

Rodzaj kruszywa / wypełniaczaDataset referencyjnyUwagi
Kruszywo bazaltowe (łamane)ITB EPD producenta krajowegoDane krajowe PL preferowane
Kruszywo granitowe (łamane)ecoinvent, Gruber et al.Proxy gdy brak EPD krajowego
Kruszywo wapienne (łamane)Gruber et al.Proxy gdy brak EPD krajowego
Kruszywo naturalne (piasek, żwir)KOBiZE / GUS — wskaźniki wydobycia piasku PL; Gruber et al., ecoinventDane krajowe PL
Kruszywo — średnia ważona PL (mix bazalt + granit + wapień)Szacunek regionalnyWartość domyślna kruszywa pierwotnego dla modułu D: 5,59 kg CO₂-eq/t
Wypełniacz (mączka wapienna, filler)EPD producenta / KOBiZE — wskaźniki produkcji wapna PLUdział masowy typowo 3–8%

Tabela 3.2 — Datasety referencyjne kruszyw i wypełniacza wg Tablicy 1 dokumentu c-PCR-MMA. Wartości liczbowe wskaźników poszczególnych kruszyw — w pełnym PDF dokumentu (Załącznik C) oraz w Raporcie LCI MMA. Uwaga: w skonwertowanej wersji tekstowej Raportu LCI część wartości liczbowych jest nieczytelna (artefakt konwersji); wiążące są wartości z PDF.

3.3Pozostałe składniki

SkładnikTraktowanie w bilansieDataset / uwagi
Włókno celulozowe (stabilizator SMA)uwzględnione w A1, jeśli stosowaneecoinvent / dane producenta — dokumentacja w raporcie bazowym (mieszanki SMA / BBTM)
Granulat asfaltowy RA (reclaimed asphalt)cut-off w A1 — obciążenie = 0Emisje produkcji pierwotnego bitumu w RA alokowane do produktu pierwotnego; jedyne obciążenie RA: transport (A2) i ewentualne dodatkowe podgrzewanie (A3). Cut-off wg EN 15804+A2 §6.3.6 + NAPA EPD PCR v2.0:2022 §6.2.
Dodatek WMA chemiczny (np. wosk syntetyczny typu Sasobit)uwzględniony w A1, jeśli stosowanySzacunek (środki chemiczne) lub dane dostawcy — udział masowy poniżej 1%, lecz uwzględnić zgodnie z kryteriami cut-off §5.5
Środki adhezyjne (aminy)uwzględnione w A1, jeśli stosowaneUdział masowy typowo 0,2–0,5%, lecz wpływ w kategorii toksyczności może przekraczać 1% — uwzględnić

Tabela 3.3 — Pozostałe składniki mieszanki MMA i ich traktowanie w bilansie LCI. Kryteria odcięcia (cut-off) i lista składników obowiązkowo uwzględnianych — §5.5 dokumentu c-PCR-MMA.

04 — Wytwórnie MMA w Polsce
Klasyfikacja wytwórni, mix paliwowy i model hybrydowy modułu A3

Moduł A3 jest szczególnie ważny dla ujawniania różnic w technologii produkcji, paliwie, temperaturze wytwarzania i udziale granulatu asfaltowego RA. c-PCR-MMA wprowadza model hybrydowy A3: Domyślny — Zweryfikowany — Audytowany. Poziom A3-Domyślny opiera się na klasach wytwórni (typ, paliwo, technologia, udział RA, wiek); poziomy A3-Zweryfikowany i A3-Audytowany wymagają danych pierwotnych zakładowych z minimum 12 kolejnych miesięcy produkcji (DQR ≤ 2,0 dla danych pierwotnych A3).

4.1Rynek wytwórni MMA w Polsce

Wg danych branżowych (Ammann, PSAW / PSWNA) w Polsce funkcjonuje rzędu kilkuset wytwórni MMA, z czego zdecydowana większość to wytwórnie cykliczne (batch plant) — dominujący typ, charakteryzujący się precyzyjnym dozowaniem składników i elastycznością produkcji różnych receptur. Mniejszość stanowią wytwórnie ciągłe (drum-mix plant), stosowane głównie do produkcji masowej jednorodnych mieszanek, oraz wytwórnie mobilne (przewoźne, kontenerowe) eksploatowane na placach budów.

Uwaga: dokładna liczba wytwórni oraz udziały typów (batch / drum / mobilna) i mix paliwowy podane są w Raporcie LCI MMA. W skonwertowanej wersji tekstowej Raportu te wartości liczbowe są nieczytelne (artefakt konwersji) — wiążące są wartości z PDF Raportu LCI.

4.2Mix paliwowy i parametry techniczne

Suszenie i podgrzewanie kruszywa zasilane jest paliwem: olej opałowy lekki (dominujący, szczególnie w starszych instalacjach), gaz ziemny (rosnący udział, niższe emisje CO₂ i NOₓ) oraz marginalnie inne paliwa (LPG, biomasa). Korekta temperatury: ok. +1% zużycia paliwa na każde °C powyżej temperatury referencyjnej (Schönauer & Gruber). Mieszanki na ciepło (WMA, ok. 120–145°C) zużywają mniej paliwa niż konwencjonalne (HMA, ok. 155–185°C). Zużycie energii elektrycznej wytwórni — wg modelu energetycznego z Załącznika F dokumentu (wartość referencyjna za Schönauer & Gruber).

Typ wytwórniPaliwo główneKlasa A3-DomyślnyA3 GWP — HMA, RA=0%
[kg CO₂-eq / t MMA]*
A3 GWP — WMA, RA=0%
[kg CO₂-eq / t MMA]*
cykliczna (batch)gaz ziemnyB-G2219
cykliczna (batch)olej opałowyB-O2824
ciągła (drum-mix)gaz ziemnyD-G1916
ciągła (drum-mix)olej opałowyD-O2521
mobilnaolej opałowyM-O3227

Tabela 4.1 — Orientacyjne wartości A3-Domyślny wg klas wytwórni (Załącznik B.2 dokumentu c-PCR-MMA). * Wartości mają charakter orientacyjny i zostaną ustalone ostatecznie na podstawie danych sektorowych zebranych w ramach konsultacji branżowych (IBDiM, reprezentatywna próba producentów). Wytwórnie mobilne zasilane z agregatu prądotwórczego stosują wskaźnik energii elektrycznej z generatora diesel (wartość domyślna 0,80 kg CO₂-eq/kWh), nie z krajowego miksu.

05 — RA (granulat asfaltowy) — metodologia cyrkularności
Cut-off w module A1, wskaźniki R₁ i R₂ oraz scenariusze udziału RA
Zasada cut-off
RA jako odpad o zerowym obciążeniu w module A1

Granulat asfaltowy (reclaimed asphalt, RA) traktowany jest jako odpad o zerowym obciążeniu środowiskowym w module A1, zgodnie z zasadą cut-off EN 15804+A2:2019 §6.3.6 oraz NAPA EPD PCR for Asphalt Mixtures v2.0:2022 §6.2. Emisje związane z pierwotną produkcją asfaltu zawartego w RA są alokowane do pierwotnego produktu (poprzedniej nawierzchni). Jedynym obciążeniem RA w systemie produktu MMA jest transport (moduł A2) i ewentualne dodatkowe podgrzewanie pryzmy RA (moduł A3).

R₁ vs R₂
Dwa odrębne wskaźniki recyklingu w formule CFF

Formuła CFF (EN 15804+A2:2019, Załącznik D) operuje dwoma wskaźnikami dotyczącymi różnych stron bilansu materiałowego:

  • R₁ — recykling na wejściu (input): udział RA w recepturze mieszanki. Wpływa na obciążenia modułów A1-A3. Specyficzny dla producenta. Dla RA nieznanego pochodzenia przyjmuje się R₁ = 0.
  • R₂ — recykling na wyjściu (output): frakcja destruktu asfaltowego ponownie wykorzystywana jako RA po końcu życia nawierzchni. Wpływa na korzyści modułu D. Parametr scenariusza EOL — wartość referencyjna PL: R₂ = 0,80.

Przykład: mieszanka MMA z 25% RA ma R₁ = 0,25 (na wejściu), ale R₂ = 0,80 (na wyjściu, niezależnie od R₁).

Scenariusze RA
Udział granulatu asfaltowego i jego wpływ na GWP

Benchmarki sektorowe i wartości A3-Domyślny są podane dla różnych udziałów RA — typowo scenariusze 0% / 20% / 40% (a dla SMA m.in. 15%). Wzrost udziału RA obniża GWP zarówno modułu A1 (mniej pierwotnego bitumu i kruszywa), jak i — wg orientacyjnych wartości — modułu A3. Przykładowy wynik modułu D dla 1 tony MMA o składzie 95% kruszywa + 5% asfaltu (RA = 0% na wejściu): D ≈ −8,72 kg CO₂-eq/t MMA (znak ujemny = uniknięte emisje), przy parametrach CFF A = 0,5; R₂ = 0,80; Qsout/Qsin = 0,9; Erecycled = 6,8 kg CO₂-eq/t; Evirgin kruszywo 5,59 i bitumen 530 kg CO₂-eq/t.

Pełne wzory CFF, parametry referencyjne, przykłady obliczeń oraz uzasadnienie wartości (m.in. R₂ = 0,80 z danych GDDKiA 2023, Qsout/Qsin = 0,9 z badań IBDiM 2024) — §9.2–§9.3 i Załącznik G dokumentu c-PCR-MMA (PDF).

06 — Hierarchia i jakość danych
Pięć poziomów źródeł danych i wskaźnik jakości DQR (macierz pedigree)

c-PCR-MMA definiuje pięciopoziomową hierarchię źródeł danych: dane pierwotne zakładowe (foreground) na szczycie, następnie dane sektorowe / branżowe, oficjalne parametry krajowe, wskaźniki domyślne z pakietu referencyjnego, a w ostateczności dane proxy. Dla modułu A3 na poziomach Zweryfikowany / Audytowany dane pierwotne są obowiązkowe (min. 12 kolejnych miesięcy). Jakość danych ocenia się wskaźnikiem DQR (Data Quality Rating) wg EN 15804+A2:2019 §6.3.7 — czterech kryteriów reprezentatywności (skala 1–5; wymagany minimalny DQR dla danych pierwotnych A3: ≤ 2,0).

PoziomRodzaj danychStatus w c-PCRPrzykład zastosowania
1Dane pierwotne zakładowe (foreground)obowiązkowe dla A3-Zweryfikowany / A3-AudytowanyPaliwa, energia, produkcja, woda, odpady, emisje — min. 12 kolejnych miesięcy
2Dane sektorowe / branżowepreferowane dla A1 i wybranych procesówLepiszcza (Eurobitume LCI v4.0), dodatki, procesy referencyjne, dane branżowe PL
3Oficjalne parametry krajoweobowiązkowe dla warunków polskich gdy istniejąEnergia elektryczna, wybrane wskaźniki krajowe — KOBiZE, GUS, URE
4Wskaźniki domyślne z pakietu referencyjnegodopuszczone dla A2, A4, C, D, A3-DomyślnyWartości referencyjne dla klas wytwórni (Załącznik B i C)
5Dane proxywyjątkowo, z uzasadnieniemBrakujący wskaźnik dla procesu pomocniczego — dokumentacja w raporcie

Tabela 6.1 — Hierarchia źródeł danych wg Tablicy 10 dokumentu c-PCR-MMA. Kryteria DQR: TeR (reprezentatywność technologiczna), GR (geograficzna), TiR (czasowa — dane tła ≤ 10 lat, dane pierwotne A3 ≤ 5 lat), P (precyzja). Macierz pedigree Weidema. Charakteryzacja wpływu: metoda EF 3.1 (Rec. UE 2021/2279).

07 — Wskaźniki środowiskowe (EN 15804+A2)
Komplet wskaźników, GWP jako wskaźnik kluczowy i benchmarki sektorowe

Wskaźniki środowiskowe deklaruje się zgodnie z EN 15804+A2:2019 (Tablica 10): wskaźniki wpływu (GWP-total, GWP-fossil, GWP-biogenic, GWP-luluc, ODP, AP, EP-freshwater / EP-marine / EP-terrestrial, POCP, ADPE, ADPF, WDP), wskaźniki zasobów (PERE, PERM, PERT, PENRE, PENRM, PENRT, SM, RSF, NRSF, FW), wskaźniki odpadów (HWD, NHWD, RWD) i przepływy wyjściowe (CRU, MFR, MER, EEE, EET). Charakteryzacja: metoda EF 3.1 (Environmental Footprint 3.1, JRC), z GWP wg IPCC AR6. Dla MMA zalecane jest dodatkowo deklarowanie wskaźnika PM (emisje pyłów — istotny ze względu na suszarkę bębnową) oraz — przy stosowaniu dodatków chemicznych — ETP-fw i HTP-c / HTP-nc.

Wskaźnikiem kluczowym dla MMA w pierwszym okresie wdrażania CPR (UE) 2024/3110 jest GWP-total [kg CO₂-eq / t MMA] dla modułów A1-A3 — podstawa porównywalności między wytwórniami i technologiami oraz kryterium środowiskowe w zamówieniach publicznych. Klasyfikacja efektywności środowiskowej (ECV — Environmental Claim Verification) obejmuje pięć kategorii A–E określonych jako procent benchmarku sektorowego (model wzorowany na pasmach GCCA dla betonu); oznaczenia anglojęzyczne ("Low Carbon Asphalt Mix" — kat. A; "Reduced Carbon Asphalt Mix" — kat. B) wymagają zawsze pełnego oświadczenia ECV z wartością liczbową GWP i odniesieniem do benchmarku (zgodnie z EN ISO 14021).

Typ MMABenchmark GWP-total (A1-A3)
[kg CO₂-eq / t]
UwagiPkt GPP — kat. A (< 70% benchmarku)
AC 0% RA72Beton asfaltowy standardowy10
AC 20% RA65Z 20% destruktu (RA)10
AC 40% RA58Z 40% destruktu (RA)10
SMA 0% RA78Mieszanka mastyksowo-grysowa10
SMA 15% RA72Z 15% destruktu (RA)10
BBTM68Mieszanka cienkowarstwowa10
PA65Asfalt porowaty10
MA85Asfalt lany10

Tabela 7.1 — Wartości benchmarkowe GWP-total (A1-A3) dla typowych mieszanek MMA wg §12.2 dokumentu c-PCR-MMA (zaktualizowane w 2025 r. po publikacji Eurobitume LCA/LCI 4.0; poprzednie benchmarki oparte na LCI 3.1 są nieaktualne). Progi ECV: kat. A < 70% benchmarku (orientacyjnie Top 20% wg EPA/FHWA), kat. B 70–85%, kat. C 85–100%, kat. D 100–120%, kat. E > 120%. Pełne tablice progów bezwzględnych — §12.3 dokumentu (PDF).

08 — Cytowanie
Jak cytować c-PCR-MMA — APA, BibTeX, DOI
Cytowanie (APA 7)

Multicert Sp. z o.o. (2026). c-PCR-MMA-EPD-Polska-2026 v1.0-DRAFT — Komplementarne zasady kategorii wyrobu dla mieszanek mineralno-asfaltowych. Program EPD Polska. https://polca.org.pl/c-pcr/mma

BibTeX
@techreport{multicert2026cpcrmma, author = {{Multicert Sp. z o.o.}}, title = {{c-PCR-MMA-EPD-Polska-2026 v1.0-DRAFT --- Komplementarne zasady kategorii wyrobu dla mieszanek mineralno-asfaltowych}}, institution = {Program EPD Polska}, year = {2026}, type = {Komplementarne reguly kategorii wyrobu (c-PCR), projekt do konsultacji}, doi = {10.xxxx/polca.cpcr.mma.2026.v1}, url = {https://polca.org.pl/c-pcr/mma} }

DOI: 10.xxxx/polca.cpcr.mma.2026.v1 (placeholder — rejestracja w DataCite planowana po wydaniu wersji finalnej v1.0). Licencja: CC BY 4.0. Pełne wzorce cytowań programu poLCA (APA 7, ISO 690, RIS) — zobacz Jak cytować poLCA.

09 — Powiązane dokumenty
Inne c-PCR, metodyki, datasety i podstawy normatywne
  • [1] Pełny dokument c-PCR-MMA v1.0-DRAFT (PDF, ok. 2,2 MB) — kompletny tekst normatywny z załącznikami. c-PCR-MMA-EPD-Polska-2026-v1.0-DRAFT.pdf
  • [2] Raport LCI MMA Polska (EN 15804+A2) — dataset z danymi domyślnymi MMA: wskaźniki surowców A1, transport A2, energia i emisje A3, wyniki GWP A1-A3 dla 11 mieszanek. Raport-LCI-MMA-Polska-EN15804A2.pdf
  • [3] c-PCR-BET-EPD-PL:2026 v1.3 — komplementarne reguły kategorii dla betonu (zatwierdzone 2026-05-10). Hub c-PCR
  • [4] MET-001:2026 — Wskaźnik emisyjności energii elektrycznej PL (poLCA-EN-PL-2024 v9.1), 0,599 kg CO₂e/kWh, well-to-meter, EF 3.1. metodyki/MET-001-poLCA-EN-PL-2024.html
  • [5] MET-002:2026 — Wyłączenie wskaźników KOBiZE z LCA EPD wyrobów budowlanych (peer-reviewable methodology paper). metodyki/MET-002-energia.html
  • [6] Katalog datasetów poLCA — zestawy danych LCI dla wyrobów budowlanych. datasety.html
  • [7] Podstawy normatywne poLCA — mapa normatywna programu, odniesienia do norm EN / ISO i schematów comparable (NAPA, ECO Platform). podstawy-normatywne.html
  • [8] NAPA — EPD PCR for Asphalt Mixtures, v2.0 (2022). National Asphalt Pavement Association (cytowany jako benchmark referencyjny — brak europejskiego c-PCR dla MMA).
  • [9] Eurobitume — Life-Cycle Inventory (LCI) v4.0 (2025). European Bitumen Association (dataset referencyjny dla bitumu drogowego — GWP-total A1-A3 = 530 kg CO₂-eq/t, mediana).
  • [10] EN 15804:2012+A2:2019+A1:2021 · seria EN 13108-1 do EN 13108-9 · EN 13108-8 (granulat asfaltowy RA) · ISO 14025:2006 · ISO 21930:2017 · ISO 14040/14044:2006 · Rec. (UE) 2021/2279 (EF 3.1) · Rozp. (UE) 2024/3110 (CPR).

Konsultacja publiczna projektu c-PCR-MMA v1.0-DRAFT trwa do 30 czerwca 2026 r. — uwagi: epd@epd.org.pl. Polityka aktualizacji reguł c-PCR — zobacz Podstawy normatywne · procedury jakości.